Týden v penzionu Kůlna -  zážitky, které vám zůstanou

Co můžete během jednoho týdne v penzionu Kůlna zažít? Je toho hodně, ale pokud zavítáte do této krásné části republiky, je až povinností, některá místa navštívit. Můžete se inspirovat například těmito tipy.

 
 

neděle - den příjezdu

Jelikož je penzion umístěn v nádherném a klidném prostředí, z jedné strany sousedí s lesem, z druhé nabízí pohled na okolní louky, doporučujeme zůstat a využít první den k toulkám po okolí a k odpočinku. Pokud půjdete po svých, držte se zelené turistické značky a projděte se podél Podomského potoka. Pokud preferujete poznávat okolí na kole, kousek od penziónu se můžete na chvíli napojit na cyklostezku Srdcem jižní Moravy a objet si poznávací kolečko okolo Senetářova. Celá stezka Srdcem jižní Moravy ale měří více než 53 km, a přestože vede přes nejkrásnější místa Moravského krasu a Drahanské vrchoviny, doporučovali bychom ji proto absolvovat až v některém z následujících dnů. Jedním z důvodů je také to, že byste nechtěli zmeškat skvělou večeři, která na vás v penziónů bude čekat.

 


pondělí - první probuzení v přírodě

Pokud jste v ranním oparu na louce zahlédli srnky, už víte, jak skvělé místo jste si vybrali. Do přírody je to tu opravdu blízko. Tento den, plni síly, byste měli věnovat aktivnímu odpočinku. Doporučujeme kolo. Pokud nemáte, zajistíme půjčení. Vypravit se můžete na již zmíněnou Stezku srdcem jižní Moravy. Vede především po značených cyklotrasách a zvládnou ji i méně zdatní cyklisté. Co vše cestou objevíte, prozradí www.srdinko.cz, stránka věnovaná právě této trase. Další možností, kam vyrazit na kole jsou nedaleké singletraily v Jedovnicích. Tyto přírodní stezky určené pouze cyklistům jsou velmi populární a vhodné i pro děti. Vybírat můžete ze tří okruhů s různou náročností a délkou. www.singlekras.cz.

SINGLETRAIL Moravský kras


Pohled do propasti Macocha

úterý - povinná zastávka v Moravském krasu

Moravský kras to jsou především nádherné jeskyně, kterých je zde více než tisíc. Nicméně přístupných je jen několik. Doporučujeme navštívit na začátek Punkevní jeskyně, které jsou oblíbené nejen kvůli nádherné krápníkové výzdobě, ale zejména kvůli možnosti plavby na elektrických lodičkách po podzemní říčce Punkvě. Během prohlídky zavítáte i na dno 138,5 metrů hluboké propasti Macocha a budete obdivovat krápníky či stalagmity v Masarykově Dómu, který patří mezi nejkrásnější krasové výtvory. Z důvodů atraktivity tohoto turisty hojně navštěvovaného místa je pro vstup do jeskyní nutná rezervace. Rádi vám ji s předstihem zajistíme.  www.moravskykras.net


Středa - vzhůru do plavek

Blízké Jedovnice jsou ve svém okolí známé svými rybníky. Největší z nich Olšovec nabízí v letní sezóně také rekreační a sportovní vyžití. Můžete se zde buď jen vykoupat nebo třeba vyzkoušet wakeboarding. Na olšoveckém vodním vleku si můžete vybrat mezi jízdou na prknech s vázáním i bez a jízdou na vodních lyžích. Atrakce je vhodná i pro začátečníky. Mimo sezónu nebo v případě opravdu špatného počasí doporučujeme navštívit vzdálenější Aqualand Moravia - nejmodernější aquapark v České republice, který nabízí nespočet vodních atrakcí pod jednou střechou. Informace k oběma atrakcím získáte zde.

 

 


Pohled z radniční věže

čtvrtek - nuda v Brně až do noci

Byla by škoda v rámci pobytu u nás nezavítat také do nedalekého Brna. Kromě tradičních turistických atrakcí totiž nabízí něco, co jinde v republice nedostanete. Jedinečnou noční barovou atmosféru. Zvěsti o nočním životě v Brně již dávno překročily hranice Moravy a často jsou součástí zahraničních průvodců. Až tedy navštívíte Špilberk, katedrálu sv. Petra a Pavla na Petrově, Zelný trh se Starou radnicí s brněnským drakem, druhou největší kostnici v Evropě, ikonickou Vilu Tugendhat a nevynecháte ani povinný podhled u jezdecké sochy Jošta Lucemburského, vzpomeňte si, že Brno nabízí také něco pro potěšení smyslů. Zavítejte proto přes den do některé z kaváren, ochutnejte místní gastronomii a užijte si večer v některém z vyhlášených baru. Uvidíte, že budete na Brno vzpomínat v dobrém. Více o Brně se dozvíte například zde.


Pátek - zpátky do přírody

Mimo hlavní zájem turistů mířících do Moravského krasu jsou menší jeskyně jako jen například Býčí skála, která je pro veřejnost otevřena pouhé tři víkendy v roce. To ale neznamená, že nestojí za pozornost. Je spolu s Rudickým propadáním součástí druhého nejdelšího jeskynního systému u nás. A právě Rudické propadání, respektive Naučná stezka Jedovnické rybníky – Rudické propadání nabízí odpočinkovou vycházku krásnou přírodou. Začíná i končí v Jedovnicích a vede nejdříve kolem rybníků Olšovec a Budkovan a kolem bývalé vsi Budkovany, poté kolem rybníka Dýmák údolím potoka směrem k Rudickému propadání, odsud do Rudice k místnímu větrnému mlýnu a následně přes lokalitu Chaloupky zpět do Jedovnic. Cestou na vás čeká třináct stanovišť. Pokud by to bylo na vás příliš krátké, zde najdete další naučné stezky v okolí.

Rudické propadání


Kostel Jména Panny Marie a přilehlý klášter ve Křitinách

Den 7 - když máte rádi historii

Kromě krásné přírody naleznete v okolí penziónu Kůlna také historické památky, které byste rozhodně měli navštívit. Jednou z nejdůležitějších je Kostel Jména Panny Marie ve Křtinách. Tato národní památka patří k nejstarším moravským poutním místům a je po právu označována jako “Perla Moravy”. Kostel byl postaven podle návrhu architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela na půdorysu řeckého kříže a patří mezi jeho vrcholná díla. V podzemí kostela naleznete také rozsáhlou kostnici, obsahující kromě pozůstatků stovek středověkých křtinských obyvatel i několik lebek vyzdobených záhadnými ornamenty, jejichž význam se dodnes nepodařilo objasnit. Za pozornost stojí také jedna z největších funkčních zvonoher ve Střední Evropě o 33 zvonech. Pokud budete mít štěstí, uslyšíte ji i hrát.